Proč jsou sazby v pátek odpoledne vyšší?

Na začátku roku 2010 se Vláda rozhodla zavést zvýšení mýtné sazby v pátek odpoledne mezi 15. a 21. hodinou. Od února 2014 je páteční pásmo vyšších sazeb v souladu s evropskou legislativou zkráceno na pět hodin, a to od 15 do 20 hod. Toto opatření mělo vést k omezení počtu kamionů na silnicích ve špičce předvíkendových odjezdů.  Pro zachování výnosové neutrality (tj. zachování průměrné vážené sazby) byly zároveň sníženy sazby v ostatních hodinách pátku a dnech týdne. Druhou alternativou takového kroku byl pouze restriktivní zákaz jízd kamionů v dané hodiny, který však nebyl ze strany dopravců podporován.

Přitom ale nadále zůstal v platnosti i zákaz jízd kamionů od 7,5 tuny a malých nákladních vozů od 3,5 tuny s přívěsem na dálnicích a silnicích první třídy o letních prázdninách v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 7:00 do 13:00. Stále platí i celoroční zákaz jízd těchto vozidel pro neděli od 13:00 do 22:00 hod.

Zpětně lze říci, že toto opatření nemá na pozemních komunikacích podléhajících zpoplatnění takový účinek  jako legislativní zákaz jízd kamionů v období dovolených.